Mecseki Porcsin Piknik
2022. július 23-án a Mecsek két oldalán, Husztóton és Cserkúton várjuk a kikapcsolódni vágyókat egy közös piknikre!
2022. július 23-án a Mecsek két oldalán, Husztóton és Cserkúton várjuk a kikapcsolódni vágyókat egy közös piknikre!
A közös örökség vidéki útvonalai
„A közös örökség vidéki útvonalai” című projekt az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program 2014-2020 keretében valósul meg, két hazai és két horvát partner együttműködéseként. A projekt 2020. május 1. és 2021. augusztus 31. között zajlik, 325 976,93 euró Európai Uniós támogatással.
Orfűn október első hétvégéjén kerül megrendezésre az Éden Ízei Gasztrofesztivál a Tekeresi Lovaspanzió udvarán. Egész napos gyermekprogramok, vidám táncházak, kóstolók és helyi termék piac várja az érdeklődőket.
A falusi porták hétköznapjait, a múlt századi paraszti élet mindennapjait interaktívan bemutató, 10 ládából álló játszóházunk elkészült!
Tudományos, nemzetközi név: Agrimonia eupatoria
Baranyában kedvelt élvezeti teaként is fogyasztották „repicsek” néven a párlófű vagy más néven apróbojtorján teáját. Enyhe összehúzó hatású, enyhén kesernyés ízű teanövény, az Ókorra is visszatekintő múlttal, így régóta használt növény, sokféle bajra is. Gyakori faj errefelé, vöröses, csersavas teát ad, néhány szempontot azonban fontos tudni fogyasztásáról.
Tudományos, nemzetközi név: Bellis perennis
A százszorszép igen gyakori és jól felismerhető- bár apró, de bőven gyűjthető salátanövény virága pedig ehető salátadísz. Mindenféle gyepben megtalálhatjuk. Kellemes ízű, nem vagy csak kissé kesernyés ízű, finom növény.
Tudományos, nemzetközi név: Malva sylvestris
Szinte egész évben és bőségesen friss salátával láthat el bennünket az erdei mályva. A mályvafélék családjába tartozik, a hozzá hasonló és legalább nevében jobban ismert papsajtmályvával (Malva neglecta) egyetemben, mely utóbbi faj szintén ehető.
Tudományos, nemzetközi név: Ranunculus ficaria
Gyakori vad levélzöldségnek használható faj a salátaboglárka. Főként az üde lomberdőkben, leginkább gyertyános-tölgyesekben él. De sokfelé máshol is félárnyékos, nyirkos erdőkben, ahol a talajt tavasszal nagy tömegben boríthatja, de a ligetekben és cserjésekben is megtalálható.
Nyár végétől egészen októberig virágzik a hegyi kakukkfű a réteken, és ha szerencsénk van, ősszel összetalálkozik a fekete- és erdei fenyvesekben gyakran tömegesen megjelenő szemcsésnyelű fenyőtinóruval. A fenyőtinóru fiatal példányait gyűjtjük.
Kenyérlángost sokan készítenek, sokféle feltéttel, és ezeket sokan kedvelik is, de a szépen mutató, színes ételeket még szívesebben fogyasztja mindenki. A sokféle színű erdei gomba színesebbé teheti az egyszerű kenyérlángost is, pláne, ha színben hozzáillő zöldségekkel egészítjük ki.
Többféle gombából jó igazán. Én ezekből csináltam: vargánya, szürke tölcsér, gyűrűs tuskó, fenyőalja tinóru, piruló galóca (nem tévedés, ez a galóca fajta ehető).
2 kg liszt
1 db élesztő
1 evőkanál só
30 dkg füstölt szalonna
1 csokor medvehagyma