Nyár végétől egészen októberig virágzik a hegyi kakukkfű a réteken, és ha szerencsénk van, ősszel összetalálkozik a fekete- és erdei fenyvesekben gyakran tömegesen megjelenő szemcsésnyelű fenyőtinóruval. A fenyőtinóru fiatal példányait gyűjtjük.
Hozzávalók:
– 20 dkg sertéscomb csíkokra vágva
– 10-15 dkg fiatal fenyőtinóru, szeletelve
– 1 csapott kanál mangalica zsír
– vékony szelet kolozsvári szalonna kockázva
– 2-3 kanál magasabb zsírtartalmú tejföl
– fűszerek: só, citromos bors, késhegynyi kurkuma, 4-5 ágacska citromos kakukkfű (egyben), pici reszelt citromhéj, 2 nagyobb gerezd fokhagyma, 2-3 szál petrezselyemzöld apróra vágva
Elkészítés:
A gomba előkészítése:
A ragadós kalapbőrű fenyőtinórukat megmosni nem ajánlott, helyette tisztán kell gyűjteni (földes tönk nélkül, kalapbőrt letisztítva). A gombákat megtisztítjuk, ha még szükséges, majd a nyálkás kalapbőrt lehúzzuk (ajánlott a gumikesztyű, feketére festi a kezet). Ha a gomba idősebb, akkor a termőréteget is le kell venni, mert nyálkásítja az ételt.
Elkészítés:
A kolozsvári szalonnát a kanál zsíron pirítjuk, majd hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, mikor az illatosra sült, hozzáadjuk a csíkozott húst is, és fehéredésig pirítjuk. Ezután a húst sóval, citromos borssal és a kakukkfű ágakkal, pici kurkumával fűszerezzük és felöntjük annyi vízzel, ami ellepi. Fedő alatt puhára pároljuk, ha szükséges a vizet pótolni kell, de a hús a végén kicsit le is pirulhat. Ezután hozzáadjuk az összevágott gombát és az apróra vágott petrezselymet, azzal készre pároljuk (a gomba már nem bő lében fő, inkább csak a zsiradékon, keverés mellett párolódik). Amikor elkészült, hő kiegyenlítéssel, a tokány levéből kivéve kikeverjük a tejfölt, majd behabarjuk az ételt; újramelegítetjük, de a tejföllel már nem forraljuk. A legvégén fűszerezzük egészen pici reszelt citromhéjjal, és beállítjuk az ízeket (sós, borsos, citromos íz). A kakukkfű ágakat tálalás előtt kivesszük. Sós, babérleveles, picit borsos vízben főtt hajdinával tálaljuk.
*Dénes Andrea receptje
*Fotó: Dénes Andrea